Propozycje "Państwa" dotyczące rozwiązania problemu "frankowiczów"

2017-05-12, 15:44


Sporo osób liczy wciąż na pomoc ze strony Państwa w temacie Frankowiczów - więc kilka słów na ten temat. Prezydencka ustawa ma być uchwalona przed wakacjami dotyczy jednak tylko i wyłącznie spreadu, czyli różnicy pomiędzy kursem sprzedaży a kursem zakupu waluty, którą to różnicę banki wykorzystały do dodatkowego zarobkowania na kredytobiorcach. Bardziej atrakcyjne rozwiązania zaproponowała opozycja, jednak wg. Gazety prawnej zgłoszone przez opozycję projekty pomocy zadłużonym poleżą w sejmowej zamrażarce. Banki będą musiały same porozumieć się z walutowymi kredytobiorcami. Pomoc Frankowiczom
 Ustawa klubu Kukiz’15 proponuje, by wszystkie kredyty walutowe przeliczyć po kursie z        dnia ich udzielenia i potraktować jako kredyt złotowy o oprocentowaniu nie wyższym niż 4    % (pytanie tylko co z nadpłatami których każdy kredytobiorca dokonał do 10 lat wstecz?).  Koszt według KNF to 54 mld zł !!!

 Natomiast projekt PO dotyczy kredytobiorców, których LTV (wartość kredytu do wartości  nieruchomości, która stanowi jego zabezpieczenie) wynosi co najmniej 80 proc., a  powierzchnia ich mieszkania nie przekracza 100 mkw. (lub 150 mkw. w przypadku domu).  Mechanizm wpisany do ustawy zakłada porównanie kredytu walutowego ze złotowym i  umorzenie części zobowiązań. Według KNF realizacja tego pomysłu kosztowałaby 11,1 mld  zł i w porównaniu z możliwościami procesowymi właściwie niczego nie załatwia, co i tak nie zmienia faktu że ustawy opozycji nie mają szans. W najlepszym razie komisja finansów będzie zajmowała się nimi aż do wyborów. 
Szanowni Państwo, czas ucieka a z miesiąca na miesiąc przedawniają się kolejne wartości których bank nie będzie musiał zwracać.
(Źródło Gazeta Prawna)