Kiedy przedawnia się odszkodowanie za błąd medyczny?

Kiedy przedawnia się odszkodowanie za błąd medyczny?

Powrót do poprzedniej strony


Kiedy przedawnia się odszkodowanie za błąd medyczny?

20 maja, 2021


Rocznie w Polsce dochodzi do tysięcy błędów medycznych. Mają one różny charakter, od zaniechania udzielenia pełnej informacji o możliwościach leczenia, poprzez niewłaściwe leczenie, błędną diagnozę po błędy przy zabiegach zarówno terapeutycznych, jak i rehabilitacyjnych.
W każdym w/w przypadku pacjent ma prawo żądać odszkodowania za błąd medyczny.
Pytanie brzmi, ile mamy na to czasu?
 
🔹Roszczenia za błędy medyczne przedawniają się z upływem 3 lat od momentu, kiedy pacjent dowiedział się o błędzie. Termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
 
🔹Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania przez nią pełnoletności.
 
Istnieje szereg czynności przerywających bieg przedawnienia i w każdej sytuacji istnieje potrzeba indywidualnego zbadania kwestii przedawnienia roszczeń w tego typu sprawach, do czego Was zachęcamy. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy to pacjent nie podejmuje działania, sądząc błędnie, że jego roszczenia są przedawnione. Dlatego zachęcamy wszystkich do konsultacji w tego typu sprawach.
Każdy pacjent dotknięty konsekwencjami błędów medycznych powinien podejmować walkę o swoje prawa. A jest o co walczyć, bo mamy szansę zyskać nawet kilkaset tysięcy złotych zadośćuczynienia, możemy także żądać zwrotu kosztów leczenia takich jak:
– koszty zakupu leków,
– opatrunków,
– rehabilitacji,
– wizyt lekarskich,
Ponadto, jeśli na skutek błędu medycznego osoba stała się niezdolna do pracy może domagać się zwrotu utraconego dochodu, a nawet renty na przyszłość.
💡Jeśli chcesz wiedzieć więcej lub chcesz skorzystać z bezpłatnej porady prawnej w zakresie błędów medycznych, koniecznie skontaktuj się z nami. 👇
 
☎ 76 723 77 25
⌨ odszkodowania@kwmediator.pl