💡Proces obsługi wierzytelności. Rozpoczynamy nowy cykl wpisów

💡Proces obsługi wierzytelności. Rozpoczynamy nowy cykl wpisów

Powrót do poprzedniej strony


💡Proces obsługi wierzytelności. Rozpoczynamy nowy cykl wpisów

8 czerwca, 2020


Raz w tygodniu będziemy publikować post traktujący o dochodzeniu należności oraz tłumaczyć terminy prawne, które pomogą Wam zrozumieć/utrwalić ten proces oraz ułatwią rozmowę z każdym prawnikiem.

Zaczniemy od kwestii absolutnie podstawowej, jaką jest wezwanie do zapłaty, które należy w każdym przypadku zwłoki w zapłacie Waszych należności, wysłać do dłużnika listem poleconym z trzech powodów.

Po pierwsze w sytuacji konieczności skierowania sprawy do sądu musicie udowodnić sądowi, że wezwaliście dłużnika do dobrowolnej zapłaty.

Po drugie wezwanie do zapłaty ma ogromne znaczenie, gdy w transakcji z kontrahentem nie dokonaliście dokładnego określenia terminu uregulowania swojego roszczenia. W takim przypadku dłużnik ma obowiązek spełnienia swojego świadczenia w terminie wskazanym w wezwaniu do zapłaty i od tego terminu przysługuje Ci prawo do naliczania odsetek za zwłokę w zapłacie.

Po trzecie wezwanie dłużnika do zapłaty rozpoczyna każdy proces dochodzenia należności, co daje Ci niekwestionowaną podstawę do żądania od zwlekającego z zapłatą dłużnika kosztów windykacji (o dochodzeniu kosztów windykacji w niedalekiej przyszłości napiszemy osobny post).

CDN