Upadłość konsumencka – co to jest?
W ostatnim czasie dużą popularnością wśród dłużników cieszy się proces upadłości konsumenckiej. Czym właściwie jest upadłość konsumencka i kto może się o nią starać? Upadłość konsumencka to nic innego jak postępowanie sądowe, które skutkuje umorzeniem zobowiązań konsumenta, przez co może on rozpocząć życie ,,z czystą kartą”.
Inaczej upadłość konsumencka jest procesem sądowym, którego nadrzędnym celem jest uwolnienie osoby zobowiązanej do zapłaty od wszystkich zobowiązań finansowych. Uproszczenie procedury i dostępności dla konsumentów powoduje, że każdego roku ilość ogłaszanych upadłości konsumenckich rośnie lawinowo.
Wniosek o upadłość konsumencką
Jak ogłosić upadłość konsumencką? Pierwszym krokiem w celu uzyskania upadłości konsumenckiej, jest złożenie odpowiedniego wniosku do sądu, a następnie jego pozytywne zaopiniowanie. Ogłoszenie upadłości przez sąd oznacza, że zobowiązania dłużnika w tym m.in. kredyty, pożyczki, zaległości wobec dostawców usług czy spółdzielni mieszkaniowej ulegną umorzeniu po zakończeniu postępowania. Upadłość zapewnia konsumentowi całkowite oddłużenie, które sprawi, że jego wierzyciele nie będą mogli mieć już roszczeń ani prawa do żadnej egzekucji.
Wniosek o upadłość konsumencką zawiera przede wszystkim dane dłużnika, listę wierzycieli, dokładne kwoty zobowiązań wraz z terminami zapłaty oraz argumentację, czyli opis sytuacji, która przyczyniła się do powstania niewypłacalności. Opłata sądowa od złożenia wniosku o upadłość konsumencką wynosi 30 zł, a w sytuacji, gdy majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.
Przygotowanie wniosku może okazać się pracochłonne i długotrwałe, jeżeli dłużnik nie posiada dokumentów potwierdzających istnienie i wysokość zobowiązań. Jest to najważniejszy element wniosku i to po stronie dłużnika leży zgłoszenie i udokumentowanie wszystkich zaległości w płatnościach. Niezgłoszone we wniosku zobowiązania, nie zostaną przez sąd umorzone. Celowe pominięcie zobowiązań może skutkować umorzeniem całego postępowania bez uzyskania oddłużenia. Dłużnik jest zobligowany do ujawnienia wszystkich zobowiązań, nawet tych, które są płacone na bieżąco. Dlatego ważne jest, aby wniosek o upadłość konsumencką został skrupulatnie wypełniony.
Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Nie każdy dłużnik może jednak ogłosić upadłość konsumencką, ponieważ postępowanie to jest uzależnione od spełnienia określonych w ustawie warunków. Wśród najważniejszych kryteriów należy wskazać miejsce zamieszkania na terenie Polski, status konsumenta, czyli brak czynnej działalności gospodarczej oraz niewypłacalność. Ostatni warunek zostaje spełniony w sytuacji, gdy dłużnik od co najmniej trzech miesięcy nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań pieniężnych na bieżąco. Jednocześnie całkowita wartość posiadanego majątku nie przekracza wartości zadłużenia i nawet po jego sprzedaży nie udałoby się pokryć. Aby spełnić kryteria ogłoszenia upadłości konsumenckiej, stan niewypłacalności powinien mieć charakter trwały, bez możliwości samodzielnego nadrobienia zaległości w płatnościach przez dłużnika. To właśnie niewypłacalność jest głównym kryterium, a nie kwota zadłużenia. Dla wyniku postępowania nie ma znaczenia, czy dłużnik zalega z zapłatą 5 tysięcy, czy 5 milionów złotych, ponieważ upadłość konsumencka charakteryzuje się indywidualną oceną każdej sytuacji.
Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby móc skorzystać z instytucji upadłości konsumenckiej.